Aktuality

 • Regenerativní zemědělství u nás na Farmě

  V roce 2022 jsme poprvé vyzkoušeli principy regenerativního zemědělství na jednom z našich polí. Tento způsob obhospodařování půdy se nám osvědčil, tak jsme se rozhodli, že ho zavedeme na většině naší obhospodařované půdy.
  Co vlastně regenerativní principy v zemědělství znamenají?

  No-till zpracování půdy.
  Minimální pohyb s půdou a snížení pracovních úkonů. Z tohoto důvodu jsme pořídili speciální sečku Sky, která umí zasít do nepřipravené půdy téměř hned po sklizni. Prodali jsme pluh a kypřič a s půdou nyní hýbeme co nejméně, abychom nenarušovali život v ní.

  Udržování stálého pokryvu půdy.
  Na našich polích v této chvíli téměř nenajdete nezakrytou půdu. Díky tomu vláha z půdy neuniká, ale půda si ji naopak perfektně drží. Nevzniká půdní eroze – to je důvod, který nás ke změně způsobu hospodaření na orné půdě vede.

  Intenzivní pěstování meziplodin a doprovodných plodin.
  Do půdy se snažíme tímto způsobem vracet co nejvíce organiky. Snižuje se tím také potřeba chemického přihnojování.

  Střídání plodin.
  Tento princip dodržujeme dlouhodobě, nyní jsme ovšem rozšířili seté plodiny o více druhů.

  V hospodaření regenerativním způsobem jsme nováčci, okolo nás moc zemědělců tento způsob nepraktikuje, proto jsme také byli ve Francii na několika farmách hospodařících třeba už 40 let tímto způsobem, abychom se dozvěděli co nejvíce zkušeností a mohly je uplatnit na naší farmě. Věříme, že tento směr je cesta, jak udržet zemědělskou půdu v dobré kondici i pro další generace. Stále se učíme a jsme připraveni se dále zdokonalovat. Změnit takto způsob hospodaření s sebou nese samozřejmě určitá nemalá rizika, ale jsme ochotni je podstoupit, protože si myslíme, že hospodařit klasickým způsobem v době klimatické změny, kde se střídají období sucha a přívalových dešťů několikrát za sezónu, nepůjde.


  publikováno 18.12.2023
 • Selské dožínky Asociace soukromého zemědělství ČR

  Bylo nám ctí, že si právě naši farmu vybrala Asociace soukromého zemědělství pro uspořádání letošních Selských dožínek Asociace soukromého zemědělství ČR, které se konaly dne 6.9.2023.
  Článek na stránkách ASZ:
  Selské dožínky ASZ ČR: Rodinné farmy předvedly svou všestrannost a pospolitost

  publikováno 22.9.2023
 • Jsme Farma roku!

  Dostalo se nám velké cti - byli jsme nominováni do soutěže o farmu roku 2022 pořádané Asociací soukromého zemědělství ČR. Následně jsme byli vybráni do užšího výběru 5 nejlepších farem a nakonec i přes obrovskou konkurenci jsme vyhráli první místo. Velice si tohoto prestižního ocenění vážíme a jsme za něj nesmírně vděčni. Mockrát děkujeme celé ASZ ČR i všem našim dalším příznivcům.

  publikováno 2.1.2023
 • Vysvěcení kapličky

  Dne 8.10.2022 proběhlo vysvěcení kapličky, kterou jsme jako rodina postavili k třicetiletému výročí našeho znovuobnoveného svobodného hospodaření. Všem zúčastněným chceme tímto velice poděkovat, že jste při této příležitosti byli s námi. Moc si toho vážíme.  publikováno 26.10.2022
 • Nový e-shop

  Nově si naše maso a mnoho dalšího můžete zakoupit přes eshop a následně si svou objednávku vyzvednout buď osobně nebo v okénkovém automatu ve Farmářském domě ve Vrchlabí.
  Více informací na https://www.farmarskydum.cz

  publikováno 11.8.2021
 • Nové automaty ve Vrchlabí

  Pro velký zájem o prodej z automatu v Prosečném jsme pro Vás spustili od 1.3.2021 dva další prodejní automaty ve Vrchlabí na adrese Farmářský dům, Lánovská 633 (Car club). Najdete zde vyzrálé hovězí maso. Otevírací doba bude prozatím omezena na 9:00 - 21:00.  www.automaty-sixta.cz

  publikováno 4.3.2021
 • Reportáž ČT

  První masomat v ČR

  publikováno 22.2.2021
 • Článek na stránkách Asociace soukromého zemědělství

  Farmářský dům - inovativní prodej českých výrobků spotřebiteli

  publikováno 13.2.2021
 • Účetní závěrka 2020

  V souladu se zákonem zveřejňujeme Účetní závěrku pro rok 2020

  publikováno 18.6.2021
 • Automat na maso

  Naši milí zákazníci máme tu jako první v České republice automat na maso. Naše vyzrálé hovězí maso si tedy nově můžete koupit 24 hodin denně z automatu Farmářského domu u nás na dvoře - Prosečné č.p. 53. Platit se dá hotově nebo kartou. V případě potřeby jsme tu samozřejmě k dispozici a se vším Vám rádi pomůžeme a poradíme.

  publikováno 20.1.2021
 • Aktuálně z ASZ

  https://www.asz.cz/cs/aktualne-z-asz/tam-kde-ziji-basarovi-neni-o-napady-nouze-a-u-vsech-je-jan-basar.html

  publikováno 20.1.2021
 • Účetní závěrka 2019

  V souladu se zákonem zveřejňujeme Účetní závěrku pro rok 2019

  publikováno 29.7.2020
 • Záznam konference Pestrá krajina
  publikováno 14.2.2020
 • Účetní závěrka 2018

  V souladu se zákonem zveřejňujeme Účetní závěrku pro rok 2018

  publikováno 21.8.2019
 • Účetní závěrka 2017

  V souladu se zákonem zveřejňujeme Účetní závěrku pro rok 2017

  publikováno 17.3.2019
 • Přátelská návštěva farmářů s rodinami ze sousední Asociace soukromého zemědělství Náchod.
  publikováno 12.11.2018
 • Vážení spoluobčané obce Prosečné,

  je nám moc líto, ale bohužel musíme zrušit náš plánovaný Selský ples, který měl být hlavně pro Vás. Do 1.11. jsme museli závazně potvrdit kapelu, kuchaře, personál obsluhy, moderátora, atd..... Z toho důvodu jsme potřebovali zjistit Váš zájem o tuto akci a tak jsme Vám dopisem do schránek společně s pozvánkou na ples nabídli přednostní předprodej vstupenek již od 15. října. Je zřejmé, že o takový druh zábavy zájem zde v obci není, protože do 1. listopadu využili přednostního předprodeje vstupenek pouze 2 lidé z obce!! Jistě tedy chápete, že pro tento počet pořádat ples nelze......

  publikováno 5.11.2018
 • Prodej masa

  Od 6.2.2018 zahajujeme prodej vakuovaného vyzrálého masa z našeho chovu plemene Aberdeen Angus.

  publikováno 1.2.2018
 • Aktualizovali jsme fotogalerii

  Po delší odmlce jsme opět aktualizovali naši fotogalerii. V případě zájmu o naši činnost nás můžete sledovat na naší facebookové stránce, kam fotografie vkládáme častěji.

  publikováno 1.2.2018
 • Účetní závěrka 2016

  V souladu se zákonem zveřejňujeme Účetní závěrku pro rok 2016

  publikováno 12.9.2017
 • Účetní závěrka 2015

  V souladu se zákonem zveřejňujeme Účetní závěrku pro rok 2015

  publikováno 12.12.2016
 • Účetní závěrka 2014

  V souladu se zákonem zveřejňujeme Účetní závěrku pro rok 2014

  publikováno 22.1.2016
 • Aktualizace galerií

  Průbežně aktualizujeme naši foto a video galerii, tak se koukněte, stojí to za to!

  publikováno 16.7.2015
 • Články z časopisu Zemědělec

  Do sekce Myslivost přibyly články "Proč právě pět set hektarů?" a "Panská lidová myslivost", zabývající se problematikou lidové myslivosti v České republice.

  publikováno 24.6.2015
 • Prezident Zeman

  V nedávných dnech se pan prezident Zeman vyjadřoval k problematice současného zemědělství a nepřijatelným způsobem vyhodnotil význam rodinných farem. Naše rodinná farma s tímto názorem prezidenta Zemana také zásadně nesouhlasí a proto zde zveřejňujeme otevřený dopis, ke kterému se připojujeme a který Asociace soukromého zemědělství ČR panu prezidentovi zaslala.


  Pane prezidente,
  přečetli jsme si Vaše vyjádření k problematice rodinných farem a jejich konkurenceschopnosti z debaty s občany v obci Lednice v rámci Vaší návštěvy Jihomoravského kraje, které bylo přetištěno v Parlamentních listech z 3. prosince tohoto roku v následujícím znění:
  „Velká výhoda našeho minulého zemědělství, a to nejsem žádný obdivovatel komunismu, spočívala v tzv. zemědělské velkovýrobě. Po pádu komunismu u nás vznikla iluze, že všechno zachrání rodinné farmy,“ pokračoval Zeman a připomněl to, že pokud je výroba větší, jsou náklady relativně nižší a produkce je více konkurenceschopná. „Myslím si, že jsme udělali chybu, když jsme nepřevedli, i když se to v některých případech stalo, zemědělskou velkovýrobu na moderní firmy tržního hospodářství, například na akciové společnosti a když jsme začali daleko více spoléhat na rodinné farmy, které mají z uvedených důvodů nižší konkurenceschopnost.“
  My, soukromí zemědělci hospodařící právě na rodinných farmách, chápeme Vaše slova jako nejhrubší urážku naší práce i způsobu života a útok na naši svobodu, navíc v roce, který byl Organizací spojených národů vyhlášen právě Rokem rodinných farem.
  Vaše vyjádření o konkurenceschopnosti je navíc v příkrém rozporu se skutečností. Vámi oslavovaná socialistická velkovýroba v porovnání s tradičními rodinnými farmami ve svobodném světě nikdy a nikde konkurenceschopná nebyla.
  Jistě, hektarové výnosy nebo užitkovost lze zvýšit, ale to, co za sebou kolektivní hospodaření všude na světě zanechává, je devastace a vylidňování venkova, destrukce přirozených mezilidských vztahů, pošlapávání vlastnických práv a ničení krajiny. Naproti tomu skutečně konkurenceschopné zemědělství se živým a prosperujícím venkovem je všude na světě založeno právě na rodinných farmách a nezmění na tom nic ani Vaše naprosto zcestná a nekvalifikovaná vyjádření, ani stesk bývalých komunistických předsedů JZD či ředitelů státních statků, od nichž zřejmě své názory čerpáte.
  Všude tam, kde skončily rodinné farmy, skončila také svoboda a demokracie.
  Jako svobodní občané svobodného státu uděláme všechno pro to, aby tato situace u nás již nikdy nenastala a abyste nás ani Vy, ani jiní bývalí komunisté nemohli zavléci kamsi na východ.

  publikováno 17.12.2014
 • Dožínky 2014

  Dožínky 2014 se uskutečnily o pár dní dříve než dožínky v roce 2013, a to 30.8.2014. Stejně tak jako minulý rok nejdříve probíhaly prohlídky naší farmy, poté v 17:00 začaly samotné dožínky. Pro návštěvníky letošních dožínek bylo připraveno bohaté občerstvení v podobě guláše, jitrnic, sekané a na zub domácí koláčky. Pro milovníky piva se tu točil tradiční Krakonoš 11, pro ty kdo neměli chuť na „Krákoru“ byl k dispozici svařáček, čaj či malinovka. Pro ty nejmenší byl připraven skákací hrad, který děti, stejně tak jako minulý rok, velmi ocenily a to i přesto, že nám v průběhu dožínek nepřálo počasí a zapršelo, ale hrad se osušil a zábava mohla pokračovat. Pro starší, ale i mladší návštěvníky jsme na dvůr farmy vystavili naše klenoty v podobě Fendta 936, kombajnu Claas Lexion 540 a náš nejstarší klenot Zetor 50 Super. Uvnitř hrála hudba z reproduktorů pod taktovkou DJ Slávka Šmída. Chtěli bychom tímto všem návštěvníkům poděkovat za účast a vytvoření příjemné atmosféry.

  publikováno 18.11.2014
 • Účetní závěrka 2013

  V souladu se zákonem zveřejňujeme Účetní závěrku pro rok 2013

  publikováno 18.11.2014
 • Informační článek

  Dle preferenčních kritérií z žádosti o podporu projektů z Programu rozvoje venkova zveřejňujeme tímto, že byla úspěšně ukončena realizace projektu "Rekonstrukce střechy a fasády na kravíně K174 " s podporou MAS Krkonoše, v rámci opatření Realizace místní rozvojové strategie.

  publikováno 28.10.2014
 • Informační článek

  Dle preferenčních kritérií z žádosti o podporu projektů z Programu rozvoje venkova zveřejňujeme tímto, že byla úspěšně ukončena realizace projektu "Rekonstrukce nevyužitých prostor kravína K174 na zázemí pro zaměstnance farmy" s podporou MAS Krkonoše, v rámci opatření Realizace místní rozvojové strategie.

  publikováno 24.10.2014
 • POZVÁNKA

  Všechny naše přátele, příznivce zemědělství a myslivosti, pronajímatele zemědělské půdy naši farmě, členy honebního společenstva Malé Labe Prosečné, obchodní partnery, zveme na zemědělské dožínky spojené s dnem otevřených dveří naší farmy s občerstvením a hudbou.

  Kde:    na rodinné farmě Basařových
  Kdy:   v sobotu 30.8.2014
              od 14°° hod – prohlídka farmy
              od 17°° hod – zahájení dožínek

  publikováno 5.8.2014
 • Dožínky 2013

  Naše v pořadí druhé dožínky proběhly 5.10.2013, nejdříve se uskutečnily prohlídky farmy, tudíž i bioplynové stanice, pro každého kdo měl zájem. Zahájení dožínek spolu s proslovem, ve kterém bylo shrnuto, co nového se za uplynulý rok událo a byly představeny plány do budoucna, se konalo v 17:00. Ke skvělé atmosféře dožínek přispěla jak dobrá nálada návštěvníků, tak živá hudba kapely Vacancy. Děti si nejvíce užívaly nafukovacího hradu, ale i hudby zmíněné kapely, na kterou si s radostí zatančily. Dospělé návštěvníky zřejmě nejvíce potěšilo čepované pivo Krakonoš 11 a uzené selátko, které se točilo na grilu. Pivo a čuňátko ale nebylo jediné, co měli návštěvníci k dispozici, každý si mohl vybrat z ostatní nabídky jídel a pití, jak alkoholických, tak i nealkoholických. Mockrát děkujeme všem účastníkům dožínek 2013.

  publikováno 18.11.2014
 • POZVÁNKA

  Všechny naše přátele a příznivce zemědělství zveme na zemědělské dožínky spojené s dnem otevřených dveří naší farmy s občerstvením a živou hudbou.

  Kde:    na rodinné farmě Basařových
  Kdy:   v sobotu 5.10.2013
              od 15°° hod – prohlídka farmy
              od 17°° hod – zahájení dožínek

  publikováno 7.9.2013
 • Spustili jsme nový web.

  Nový design na nové doméně. Jak se vám líbí?

  publikováno 12.3.2013
 • Fakta o rozšíření bioplynové stanice Prosečné

  Dopis občanům k rozšíření.

  publikováno 10.4.2012
 • Narozená trojčata

  Dnes se na naší farmě poprvé v historii chovu narodila trojčata.

  publikováno 10.2.2012